U.S. Representative Tom Marino (R-PA) announced today the names of 25 young men and women of Pennsylvania’s 10th Congressional District who will be nominated to five U.S. service academies for the coming academic year.

 

“These students represent some of the 10th District’s best and brightest and I am honored to nominate them for acceptance to our nation’s service academies.  I know these future leaders will proudly represent and serve our district, our Commonwealth, and our country in the years to come,” said Marino.

Marino’s 10th District Service Academy Nomination Board, composed of veterans, academy graduates, business owners, and community leaders, met with applicants during a day-long review session in December. 

Candidates were asked to provide extensive information including academic records, community service involvement, and long-term goals and aspirations.  

Students nominated by Marino will now seek acceptance into a military academy, a decision that is made by each academy individually. 


The following individuals have been nominated by Representative Marino:

 

Myles Arenson of Lords Valley, Wallenpaupack Area High School   

Luke Beaver of Selinsgrove, Selinsgrove Area High School

Zachary Bonson of Lewistown, Mifflin County High School

William Davidson of Monroeton, Towanda Junior/Senior High School

George Fair IV of Scotrun, Pocono Mountain East High School

Deon Faramelli of Clifford Township, Mountain View Junior/Senior High School

Marinda Finkelstein-Diaz of Stroudsburg, Stroudsburg High School

Brandon Haraldsen of Milford, Delaware Valley High School

Trey Hilliard of Susquehanna, University of the Sciences, Philadelphia

Ryan Hoke of Winfield, Selinsgrove Area High School

David Horvath of Clarks Summit, Scranton Preparatory School

Christine Kaffka of Scott Township, Scranton Preparatory School

Andrew McCarthy of Tannersville, Notre Dame Junior/Senior High School

Brett Martin of Honesdale, Honesdale High School

Matthew McDonough of Moscow, North Pocono High School

Samuel Overpeck of Tannersville, Pocono Mountain East High School

James Quimby of Moscow, North Pocono High School

Arminda Rinker of Canadensis, Pocono Mountain East High School

Michael Rogers of Honesdale, Scranton Preparatory School

Andrew Roman of Williamsport, St. John Neumann Regional Academy

Frank Rose, Jr. of Linden, Williamsport Area High School

Sawyer Russell of Rome, Northeast Bradford High School

Noah Stewart of Lewistown, Mifflin County High School

Noah Sirianni of Clarks Summit, Abington Heights High School

Matthew Wagner of Milford, United States Air Force Preparatory School