|
|
|
Wayne Independent - Honesdale, PA
  • Candidate list set for election

  • The list of candidates for the upcoming Wayne County municipal election has been released by the Wayne County Board of Elections.
    • email print
  •  The list of candidates for the upcoming Wayne County municipal election has been released by the Wayne County Board of Elections.
    Election day is next Tuesday, Nov. 5.
    The complete list is as follows:
    Judge of the Superior Court-Statewide:
    Vic Stablie (R)
    Patricia Biondo (D)
    Berlin Township
    Auditor-6 year term: No candidate
    Auditor-2 year term: No candidate
    Supervisor-vote for one:
    Steven Propst (R)
    Charlie Gries, Jr. (D)
    Tax Collector:
    Linda Kelly (R)
    Brandy Freiermuth (D)
    Judge of Election:
    Berlin #1 Clayton Crum (R)
    Berlin #2 No candidate
    Inspector of Election:
    Berlin #1- Nancy Bates (R)
    Berlin #2-Colleen Steelman (R)
    Bethany Borough
    Council Members-4 year term-vote for three:
    John Harvey (R)
    Christopher Peroni (D)
    Ruth Bairstow (R)
    Council Member-2 year term:
    Ray W. Kimble (R)
    Mayor-Margaret Freeman (R)
    Tax Collector: David C. Hartung (R)
    Judge of Election: Bob Longenecker (R)
    Inspector of Election: No candidate
    Buckingham Township
    Auditor: No candidate
    Supervisor-6 year term:
    James R. Mullican (R)
    Supervisor-2 year term: Kurt A. Mueller (R)
    Tax Collector: Michelle B. Hunt (R)
    Judge of Election: Mary M. Reyes (D)
    Page 2 of 9 - Inspector of Election:
    Vicky S. Shakelton (R)
    Adeline Heesh (D)
    Canaan Township
    Auditor: Carol Keenan Zawislak (R)
    Supervisor: Lewis C. Henshaw (R)
    Tax Collector: Linda S. Davis (R)
    Judge of Election: Gloria Geber (R)
    Inspector of Election: Donna Hodorawis (R)
    Cherry Ridge Township
    Auditor-6 year term:
    Mary C. Coar (R)
    Auditor-4 year term: No candidate
    Supervisor:
    Peter J. Suhosky, II (R)
    Tax Collector:
    Edward J. Coar (R)
    Judge of Election:
    Mary Jane Burke (D)
    Inspector of Election:
    Kimberly Daniels (R)
    Rebecca M. Burke (D)
    Clinton Township
    Auditor-6 year term: No candidate
    Auditor-4 year term: No candidate
    Auditor-2 year term: Bonnie K. Johnson (R)
    Supervisor:
    Ken Coles (R)
    Robert H. Christman (D)
    Tax Collector: Marianne L. Thorpe (R)
    Judge of Election: Clinton #1-Leona Nolan (R)
    Clinton #2-No Candidate
    Inspector of Election:
    Clinton #1-Betty E. Guarino (R)
    Christina L. Salak (D)
    Clinton #2-Beverly J. Fitzsimons (D)
    Damascus Township
    Auditor: No Candidate
    Supervisor: Steven R. Adams (R/D)
    Tax Collector: Barbara Van Orden (R)
    Page 3 of 9 - Judge of Election: Dam. #1: Melissa Rutledge (R)
    Dam. #2-No Candidate
    Inspector of Election:
    Dam. #1 Lynne Freda (D)
    Dam. #2 Theresa L. Henderson (R)
    Angela M. Davis (D)
    Dreher Township
    Auditor-6 year term: No candidate
    Auditor-2 year term: Teresa Duggan (D)
    Supervisor: John R. Young (R/D)
    Tax Collector: Kathy Young (R/D)
    Judge of Election: John E. Spewak (R)
    Inspector of Election:
    Judy Spewak (R)
    Donna B. Lee (D)
    Dyberry Township
    Auditor: Patricia Tuttle (R)
    Supervisor: John F. Walker (R)
    Tax collector: Joan M. Donofry (D)
    Judge of Election:
    Nellie M. Nichols (R)
    Inspector of Election: Delores Falvo (D)
    Hawley Borough
    Council members-4 year term-vote for three:
    John B. Robertson, Jr. (R)
    Michele Rojas (R)
    Ann Monaghan (R/D)
    Marty Cox (D)
    Tiffany Rogers (D)
    Council Members-2 year term-vote for two:
    Mary C. Sanders (R)
    Donal Kyzer (R)
    Jill C. Carletti (D)
    Mayor: David Kevin Hawk (R/D)
    Tax Collector:
    Barbara S. Middaugh (R/D)
    Judge of Election: No candidate
    Inspector of Election: No Candidate
    Honesdale Borough
    Page 4 of 9 - Council Member-4 year term-vote for four:
    Bill Canfield (R)
    Harry A DeVrieze (D)
    Bob Jennings (R)
    Council Member-2 year term: Juanita Pisano (R)
    Mayor: Ed Langendoerfer (R)
    Tax Collector: Coleen Tuman (R/D)
    Judge of Election: H#1-No Candidate
    H#2- Lois Jean Pfund (R)
    H#3 - Joseph Podrasky (D)
    Inspector of Election:
    H#1- Sarah Canfield (R)
    H#2 - Marilyn McElroy (R)
    Jean Bidwill (D)
    H#3 - Kelly Kornbau (R)
    Jean Meagher (D)
    Lake Township
    Auditor: John Heraghty (R/D)
    Supervisor-6 year term:
    Scottie Swingle (R)
    Jerry Tregaskis (D)
    Supervisor -4 year term:
    Timothy Jaggars (R)
    Joseph Gwozdziewycz (D)
    Tax Collector: Kelly Kyzer (R/D)
    Judge of Election: Carol Williams (D)
    Inspector of Election:
    Anita Elaine Cook (R)
    Joan M. Belles (D)
    Lebanon Township
    Auditor-6 year term: No candidate
    Auditor-4 year term: No Candidate
    Supervisor: Charles E. Augello (R)
    Tax Collector: Rosanne M. Alexander (R)
    Judge of Election: Jay L. Vail (R)
    Inspector of Election: Lynita Vail (R)
    Lehigh Township
    Auditor: Mindy Papierowicz (R/D)
    Supervisor:
    Page 5 of 9 - Protus E. Phillip (R)
    David J. Boruta (D)
    Tax Collector: Diane Major (R)
    Eileen Kohn (D)
    Judge of Election: Kristen D. Cunningham (R)
    Inspector of Election: Barbara C. Phillips (D)
    Manchester Township
    Auditor: No candidate
    Supervisor: Harold Hawley, Jr. (R)
    Tax Collector: Beverly A. Gill (R)
    Judge of Election: Alton Adams (R)
    Inspector of Election: Lois Young
    Mount Pleasant Township
    Auditor: No candidate
    Supervisor:
    Albert H. Wildenstein (R)
    Jim Knapp (D)
    Tax Collector: Clara Keast (R)
    Judge of Election: Gomer Perham (R)
    Inspector of Election: Kathryn R. Dix
    Oregon Township
    Auditor: Maedine Crum-Woods (R)
    Tax Collector: Marie Bryant (R)
    Judge of Election: No candidate
    Inspector of Election:
    Debra K. Skinner (R)
    Betty M. Hartman (D)
    Palmyra Township
    Auditor: Gary Van Orden (R)
    Supervisor: Peter Steffen (R)
    Tax Collector: Joanne Kmetz (R)
    Judge of Election: No candidate
    Inspector of Election: Rosemarie Meditz (D)
    Paupack Township
    Auditor: Jean M. Corey (R)
    Supervisor: Bruce Chandler (R/D)
    Tax Collector: Florence Peoples (R/D)
    Judge of Election: Shirely M. Herr (R)
    Page 6 of 9 - Inspector of Election:
    Kathleen Carlson (R)
    Maryann Vaccaro (D)
    Preston Township
    Auditor: No candidate
    Supervisor: J.C. Neu (R/D)
    Tax Collector: Suzanne W. Wormuth (R)
    Judge of Election: Duane Giles (R)
    Inspector of Election:
    Alice M. Sampson (R)
    Evelyn Hoops (D)
    Prompton Borough
    Auditor: Jimmie Ann Fries (R)
    Council Members-vote for three:
    Dale Odell (R)
    Daniel Biondo (D)
    Kirk Fries (D)
    Mayor: Stacy L. Wentzel (R)
    Tax Collector: Chase L. Holl (R)
    Judge of Election: Sharon Fries (D)
    Inspector of Election:
    Janet Odell (R)
    Cheryl Guinther (D)
    Salem Township
    Auditor: Beryl Swingle (R)
    Supervisor: Dennis Chapman (R/D)
    Tax Collector: Marlene Yedinak (R/D)
    Judge of Election: Kenneth Van Kleef (R)
    Inspector of Election:
    Deborah Van Kleef (R)
    Patricia Chapman (D)
    Scott Township
    Auditor: Antoinette M. Bryant (R)
    Tax Collector: Laura L. Travis (R)
    Judge of Election: Suzanne Tuttle (R)
    Inspector of Election:
    Natasha Tuttle (R)
    Harold Stafford (D)
     
    South Canaan Township
    Auditor: Paula Adolfson (R)
    Page 7 of 9 - Supervisor: Randy Beam (R)
    Tax Collector: Paula J. Herzog (D)
    Judge of Election: Holly Highhouse (R)
    Inspector of Election: Tammie L. Lamberton (R)
    Starrucca Borough
    Auditor: Paul D'Agati (R)
    Council Member-4 year term-vote for three:
    Jason Heeman (D)
    Council Member-2 year term: No candidate
    Mayor: Mary Ann DeBalko (R)
    Tax Collector: Donal Potter (R)
    Judge of Election: No candidate
    Inspector of Election: No candidate
    Sterling Township
    Auditor: Ruth K. Rarick (R/D)
    Supervisor: Jeffrey H. Olsommer (R/D)
    Tax Collector: Cindy Ziegler-Hefty (R)
    Judge of Election: No candidate
    Inspector of Election: Kristin M. Curtis (D)
    Texas Township
    Auditor-6 year term: Sandy Kowalczyk (R)
    Auditor-4 year term: Lorraine M. Gallik (R)
    Supervisor-6 year term:
    Allan Wickle (R)
    Richard Southerton (D)
    Supervisor-2 year term:
    Paul Sprague (R)
    Richard Southerton (D)
    Tax Collector:Tanya Gibbons (R)
    Judge of Election:
    T#1: Eva G. Crocker (R)
    T#2: Susan Martone (D)
    T#3: Elizabeth LaTournous Barnes (R)
    Inspector of Election:
    T#1: Arlene Seig (R)
    Debbie Swendsen (D)
    T#2: Jeanette Gardas (D)
    T#3: Margaret M. Meszler (R)
    Waymart Borough
    Page 8 of 9 - Auditor-6 year term: No candidate
    Auditor-4 year term: No candidate
    Auditor-2 year term: No candidate
    Council Members-4 year term-vote for four:
    Jane M. Varcoe (R)
    Karl Williams (R)
    Lillian Rollison (R)
    Douglas E. Bayly (D)
    Council Member-2 year term: Charlene Schermerhorn (R)
    Mayor: John T. Millard (R)
    Tax Collector: Karen H. Robinson (R)
    Judge of Election: Eston Brooks (R)
    Inspector of Election:
    Doris L. Brooks (R)
    Karen L. McElroy (D)
     
    Wayne Highlands School Directors
    Region #1-vote for two (Buckingham, Damascus #1 & 2, Manchester, Preston, Scott):
    John K. Lowe (R/D)
    Thomas Fasshauer (R/D)
    Region #3-vote for two (Berlin #1 & 2, Cherry Ridge, Oregon, Prompton, Texas #1 & 2)
    Heather Stephens (R/D)
    Kathleen Grandjean (R/D)
     
    Western Wayne School Directors
    Region #1-vote for two (Canaan, Clinton #1, Waymart)
    Andrew J. Gaudenzi (R)
    Donald H. McDonough (R/D)
    James Salak (D)
     
    Region #2 (Lake and South Canaan): Bernice Fiorella (R/D)
    Region #3 (Salem and Sterling): Donald E. Olsommer, Jr. (R)
    Forest City Regional School Directors-Clinton Township #2:
    Region #1:
    Linda Zefran (R)
    Mary Costanzo (D)
     
    Wallenpaupack Area School Director
    Region at Large (Dreher, Hawley, Palmyra, Paupack, Texas #3): Vote for four
    Page 9 of 9 - John Kiesendahl (R/D)
    Coulby Dunn (R/D)
    Lisa Smith (R/D)
    Michael Romeo (R/D)
     
    North Pocono School Director
    Lehigh Township, Region #3
    Michael A. May (R/D)
    Susquehanna Community School Director
    Region #3- Starrucca Borough:No candidate
      • calendar