|
|
|
Wayne Independent - Honesdale, PA
  • Marino announces military academy nominees

  • WILLIAMSPORT — U.S. Representative Tom Marino (R-PA) has announced the names of 26 young men and women of Pennsylvania's 10th Congressional District who will be nominated to four U.S. service academies for the coming academic year.
    • email print
      Comment
  • WILLIAMSPORT — U.S. Representative Tom Marino (R-PA) has announced the names of 26 young men and women of Pennsylvania's 10th Congressional District who will be nominated to four U.S. service academies for the coming academic year.
    "These students represent some of the 10th District's best and brightest and I am honored to nominate them for acceptance to our nation's service academies. I know these future leaders will proudly represent and serve our district, our Commonwealth, and our country in the years to come," said Marino.
    Marino's 10th District Service Academy Nomination Board, composed of veterans, academy graduates, business owners and community leaders, met with applicants during a day-long review session last month.
    Candidates were asked to provide extensive information including academic records, community service involvement, and long-term goals and aspirations.
    "My Academy Nomination Board did an excellent job guiding students through the application and interview process, and I am grateful for all of their dedication and hard work," added Marino.
    Students nominated by Marino will now seek acceptance into a military academy, a decision that is made by each academy individually.
    The following high school students have been nominated by Representative Marino:
    Jack Fagan of Milford, Delaware Valley High School, Merchant Marine Academy
    Edward Pfaeffle of Lake Ariel, Scranton Prep High School, Merchant Marine Academy
    Bridget Quinn of Lake Ariel, Western Wayne High School, Merchant Marine Academy and Naval Academy
    Dylan Brown of Milford, Delaware Valley High School, Air Force Academy and Naval Academy
    Joshua Edelman of Milford, Delaware Valley High School, Air Force Academy
    Nicholas Humphreys of Scott Township, Lakeland High School, Air Force Academy
    James Hawk of Springville, U.S. Navy Prep School Naval Academy
    Thomas Jubon of South Abington, Abington Heights High School, Air Force Academy and Naval Academy
    Michael Ede of Winfield, Selinsgrove Area High School, Air Force Academy and Military Academy
    David Burns of Milford, Delaware Valley High School, Naval Academy
    Nicholas Weinhardt of LaPorte, Sullivan County High School, Naval Academy
    Samuel Williams of Warren Center, Northeast Bradford High School, Naval Academy
    Michael Green of Williamsport, Loyalsock Township High School, Naval Academy
    Katharine Baum of Danville, Danville Area High School, Naval Academy
    Alex Himlin of Forty Fort, Penn State University, Naval Academy
    Brandon Yip of Bushkill, East Stroudsburg High School North, Naval Academy
    Giacomo DiNicola of Williamsport, Loyalsock Township High School, Naval Academy
    Stephanie Halas of Hawley, Wallenpaupack Area High School, Military Academy
    Peter Hubbard of Waverly, Abington Heights High School, Military Academy
    Page 2 of 2 - Kristie Furiosi of Clarks Summit, Abington Heights High School, Military Academy
    Andrzej Tomczyk of Susquehanna, Susquehanna Community High School, Military Academy
    Jacob Pompey of Falls, Scranton Prep High School, Military Academy
    Collin Lakatos of Williamsport, Williamsport Area High School, Military Academy
    John Evans of Tunkhannock, Summit Christian Academy, Military Academy
    Jennifer Fofi of Fairfax, Va., Lake Braddock High School, Military Academy
    Tyler McKinney of Lake Ariel, U.S. Military Academy Prep School, Military Academy

        calendar