WILLIAMSPORT — U.S. Representative Tom Marino (R-PA) has announced the names of 26 young men and women of Pennsylvania's 10th Congressional District who will be nominated to four U.S. service academies for the coming academic year.

WILLIAMSPORT — U.S. Representative Tom Marino (R-PA) has announced the names of 26 young men and women of Pennsylvania's 10th Congressional District who will be nominated to four U.S. service academies for the coming academic year.

"These students represent some of the 10th District's best and brightest and I am honored to nominate them for acceptance to our nation's service academies. I know these future leaders will proudly represent and serve our district, our Commonwealth, and our country in the years to come," said Marino.

Marino's 10th District Service Academy Nomination Board, composed of veterans, academy graduates, business owners and community leaders, met with applicants during a day-long review session last month.

Candidates were asked to provide extensive information including academic records, community service involvement, and long-term goals and aspirations.

"My Academy Nomination Board did an excellent job guiding students through the application and interview process, and I am grateful for all of their dedication and hard work," added Marino.

Students nominated by Marino will now seek acceptance into a military academy, a decision that is made by each academy individually.

The following high school students have been nominated by Representative Marino:

Jack Fagan of Milford, Delaware Valley High School, Merchant Marine Academy

Edward Pfaeffle of Lake Ariel, Scranton Prep High School, Merchant Marine Academy

Bridget Quinn of Lake Ariel, Western Wayne High School, Merchant Marine Academy and Naval Academy

Dylan Brown of Milford, Delaware Valley High School, Air Force Academy and Naval Academy

Joshua Edelman of Milford, Delaware Valley High School, Air Force Academy

Nicholas Humphreys of Scott Township, Lakeland High School, Air Force Academy

James Hawk of Springville, U.S. Navy Prep School Naval Academy

Thomas Jubon of South Abington, Abington Heights High School, Air Force Academy and Naval Academy

Michael Ede of Winfield, Selinsgrove Area High School, Air Force Academy and Military Academy

David Burns of Milford, Delaware Valley High School, Naval Academy

Nicholas Weinhardt of LaPorte, Sullivan County High School, Naval Academy

Samuel Williams of Warren Center, Northeast Bradford High School, Naval Academy

Michael Green of Williamsport, Loyalsock Township High School, Naval Academy

Katharine Baum of Danville, Danville Area High School, Naval Academy

Alex Himlin of Forty Fort, Penn State University, Naval Academy

Brandon Yip of Bushkill, East Stroudsburg High School North, Naval Academy

Giacomo DiNicola of Williamsport, Loyalsock Township High School, Naval Academy

Stephanie Halas of Hawley, Wallenpaupack Area High School, Military Academy

Peter Hubbard of Waverly, Abington Heights High School, Military Academy

Kristie Furiosi of Clarks Summit, Abington Heights High School, Military Academy

Andrzej Tomczyk of Susquehanna, Susquehanna Community High School, Military Academy

Jacob Pompey of Falls, Scranton Prep High School, Military Academy

Collin Lakatos of Williamsport, Williamsport Area High School, Military Academy

John Evans of Tunkhannock, Summit Christian Academy, Military Academy

Jennifer Fofi of Fairfax, Va., Lake Braddock High School, Military Academy

Tyler McKinney of Lake Ariel, U.S. Military Academy Prep School, Military Academy