|
|
|
Wayne Independent - Honesdale, PA
  • Many winners from Wayne County

  • The 2013 Pennsylvania Farm Show came to a close Saturday and the results are in.
    • email print
  • — The 2013 Pennsylvania Farm Show came to a close Saturday and the results are in.
    Many Wayne County residents and businesses did exceptionally well during the farm show competitions.
    David Avvisato of Honesdale was pleased with his awards from his first farm show appearance
    In a statement, he said both he and his wife "were pleasantly surprised to have won first place for garlic."
    The Avvisato's also did well in other areas, earning first place for leeks, second for buttercup squash, third for canned tomatoes, seventh for dark amber honey and 10th for light amber honey.
    If local patrons would like to taste first-hand the fruits of their labor, they are vendors at the Wayne County Farmers Market.
    Avvisato says he would like he would like customers to know they "continue to strive for the best vegetables we can offer them," and the farm show recognized.
    The complete list of winners is as follows:
    Farm Class Horse Pulling
    Rick Scott of Moscow, 2nd
    Breeding beef cattle
    Open Angus
    Angus Junior Heifer Calves
    C&S Stables Amanda Meyer of Equinunk, 4th
    Rutledgedale Farms DJ Rutledge of Tyler Hill, 6th; Brooke Rutledge of Tyler Hill, 4th
    Open MainTainer
    C&S Stables: Amanda Meyer of Equinunk,4th
    Page 2 of 8 - Stone Valley Farm: Makayla Stone of Moscow, 5th
    Morgan Franc of Lake Ariel, 7th
    Stone Valley Farm: Matthew Stone of Moscow, 1st
    Stone Valley Farm: Matthew Stone of Moscow, 1st place-Champion Heifer calf
    Stone Valley Farm: Makayla Stone of Moscow, 2nd place
    Jr. Angus Breeding
    Rutledgedale Farms: Brooke Rutledge of Tyler Hill, 4th
    Stone Valley Farm:
    Jr. MainTainer Breeding
    Makayla Stone of Moscow, 3rd
    Morgan Franc of Lake Ariel, 4th
    Stone Valley Farm: Matthew Stone of Moscow, 1st
    Stone Valley Farm: Makayla Stone of Moscow, 1st
    Stone Valley Farm: Makayla Stone of Moscow, 1st, Mainetainer Champion
    Stone Valley Farm: Matthew Stone of Moscow, 1st Maintainer Best Bred and owned
    Junior Market Animals
    Swine-Berkshire, Mediumweight
    Myranda Strada of Lake Ariel, 8th
    Swine-Chester White
    Christian Shugarts of Derry, 7th
    Swine-Duroc, Lightweight
    Katie Nebzydoski of Pleasant Mount, 4th
    Page 3 of 8 - Janine Cavage of Waymart, 6th
    Jenna Johannes of Honesdale, 8th
    Emma Diliberti of Honesdale, 10th
    Swine-Duroc, Mediumweight
    Destiny Fraschilla of Waymart, 8th
    Swine-Lightweight Yorkshire
    Caitlyn Bonham of Honesdale, 2nd
    Matthew McNichols of Hawley, 5th
    Kyle Bonham of Honesdale, 9th
    Lily Fries of Prompton, 15th
    Swine-Yorkshire, Mediumweight
    Jackie Chyle of Pleasant Mount, 5th
    Will Jonas of Pleasant Mount, 7th
    Emily Jonas of Honesdale, 13th
    Kayla Jonas of Pleasant Mount, 16th
    Swine-Yorkshire, Heavyweight
    Adam Dix of Pleasant Mount, 9th
    Andrew Theobald of Waymart, 14th
    Swine-Crossbred, Div. 1
    Chloe Lienert of Honesdale, 19th
    Swine-Crossbred, Div. 6
    Nicole Daniels of Honesdale, 5th
    Swine-Crossbred, Div. 11
    Page 4 of 8 - Kristine Komar of Pleasant Mount, 12th
    Swine-Crossbred, Div. 18
    Garth Labar of Honesdale, 7th
    Lambs-Crossbred, Div. 3
    Emily T. Carney of Waymart, 1st
    Lambs-Crossbred, Div. 7
    Chloe Lienert of Honesdale, 6th
    Lambs-Crossbred, Div. 8
    Nicole Daniels of Honesdale, 6th
    Skill-a-thon, Young Shepard
    Emily T. Carney of Waymart, 5th
    Goats-Div. 2
    Molly Franc of Lake Ariel, 9th
    Poultry
    English, Orpington Bluff
    Christian Fuller of Beach Lake, 4th
    English, Orpington Bluff, any other variety
    Christian Fuller of Beach Lake, 4th
    Ducks-Welsh Harlequin Silver
    Christian Fuller of Beach Lake, two 1st place
    Ducks-Mallard Grey
    Christian Fuller of Beach Lake, two 1st place
    Best of Variety: Christian Fuller of Beach Lake, 1st
    Page 5 of 8 - Reserve of Variety: Christian Fuller of Beach Lake, 1st
    Best of Breed: Christian Fuller of Beach Lake, 1st
    Best of Variety-Bantam and Reserve, Mallard Gray: Christian Fuller of Beach Lake, 1st
    Best of Breed and Reserve, Bantam: Christian Fuller of Beach Lake, 1st
    Turkey-Bourbon Red
    Christian Fuller of Beach Lake, two 2nd place
    Turkey-Royal Palm
    Christian Fuller of Beach Lake, 2nd
    Turkey-Narragansett
    Christian Fuller of Beach Lake, two 1st place, Best of Variety, Best of Reserve
    Turkey-Bronze
    Christian Fuller of Beach Lake, 1st and Best of Variety
    Christian Fuller also took home Best of Breed, Class and Grand Champion
    Vegetables
    Field Vegetable
    David Avvisato of Honesdale: 1st place Garlic; 1st place Leeks; 2nd place Winter Squash
    Maple Products
    Tin or plastic, 1/2 gal.
    Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski of Waymart, 5th
    Morning Sun Farm, Robert Simons of Honesdale, 10th
    Tin or plastic, 1 q.
    Page 6 of 8 - Morning Sun Farm, Robert Simons of Honesdale, 3rd
    NEPA Maple Products, Kristin Curtis of Sterling, 9th
    Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski of Waymart, 10th
    Light amber
    Morning Sun Farms Robert Simons of Honesdale, 8th
    Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski of Waymart, 10th
    Medium amber
    Morning Sun Farms, Robert Simons of Honesdale, 7th
    Dark Amber
    Morning Sun Farms, Robert Simons of Honesdale, 6th
    Sugar, cake
    Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski of Waymart, 6th
    NEPA Maple Producers, Kristin Curtis of Sterling, 3rd
    Educational exhibit
    Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski of Waymart, 3rd
    Gift Pack
    Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski of Waymart, 4th
    County/Assoc. exhibit
    NEPA Maple Producers, Kristin Curtis of Sterling, 3rd
    Maple syrup products
    Candy: Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski of Waymart, 7th
    Baked goods: Shemanski Maple Syrup, Ron Shemanski, 4th
    Page 7 of 8 - Apiary Products
    Extracted Honey-Commercial: Light amber
    David Avvisato of Honesdale, 10th
    Amber
    Francis R. Motichka of Lake Ariel, 9th
    Dark amber
    David Avvisato of Honesdale, 7th
    Dark
    Francis R. Motichka of Lake Ariel, 4th
    Extracted Honey-Youth
    Light Amber
    Nicole Buehring of Moscow, 2nd
    Family Living
    Canned Goods
    David Avvisato of Honesdale, 3rd
    4-H Food, Nutrition
    Victoria Petrosky of Moscow: Sweet spreads-1st; Quick breads-2nd; Yeast breads-1st
    Nicole Buehring of Moscow: Breads Around the World, 1st
    4-H Textile Science
    Beginner
    Victoria Petrosky of Moscow, Stitch by stitch sampler, 2nd
    4-H Opportunities
    Woodworking
    Page 8 of 8 - Brianna Metschulat of Moscow, small accessory, 2nd
    Gatlin Marino of Lake Ariel, small furniture, 1st
    Wildlife
    Nicole Buehring of Moscow: 1st-wildlife manager; 1st-forestry
    Posters
    3 or higher
    Deborah Sullivan of Lake Ariel, small animals, 1st
    Matthew Gibbon of Waymart,: small animals, 3rd; large animals, 2nd
    Nicole Buehring of Moscow, large animals, 1st
    Derrick Gibbon of Waymart, other, 2nd
    Matthew Gibbon of Waymart, other, 3rd
    Painting 8-12
    Macey Marino of Lake Ariel, 1st
    Hobbies
    Photography-Adult
    Lee Rowan of Honesdale: Black and white, wild animals, 2nd; critter, 3rd; color critter, 5th
    Greeting card
    Channing Rutledge of Tyler Hill, 2nd in Greeting Card and Jazzy Jar
    Brea Rutledge of Tyler Hill, 2nd in Snazzy Sneakers
    Best of Show
    Victoria Petrosky of Moscow, 4-H canned foods, 1st
    Nicole Buehring of Moscow, 4-H baked goods, 1st

        calendar